FDB024N08BL7
DigiKey Part Number
FDB024N08BL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDB024N08BL7CT-ND - Cut Tape (CT)
FDB024N08BL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDB024N08BL7
Description
MOSFET N-CH 80V 120A TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 120A (Tc) 246W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
178 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13530 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
246W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
TO-263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.4mOhm @ 100A, 10V