PLM-203/10-P
DigiKey Part Number
5880-PLM-203/10-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLM-203/10-P
Description
FLEXIBLE HEATER W/POLYIMIDE STRA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flexible Heater, Printed 450°F (232°C) Polyimide 12.000" (304.80mm)
Category
Width
2.000" (50.80mm)
Manufacturer
Omega
Thickness
10.000" (254.00mm)
Series
Material
Polyimide
Packaging
Bulk
Attachment Method
No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Part Status
Active
Termination
Wire Leads
Type
Flexible Heater, Printed
Length - Lead Wire
12.000" (304.80mm)
Temperature Rating
450°F (232°C)
Material - Insulation
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Watt Density @ 12V
10 W/in²
Wire Gauge
22 AWG
Voltage
115V
Color
Amber
Shape
Rectangular
Approval Agency
UL
Length
3.000" (76.20mm)