SB3LAC-P16PFH2-020S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
SB3LAC-P16PFH2-020S
DigiKey Part Number
1907-SB3LAC-P16PFH2-020S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB3LAC-P16PFH2-020S
Description
STRAIGHT PLUG, STY SB, SER L, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SB3LAC-P16PFH2-020S Models
Current Rating (Amps)
10A
Voltage Rating
48V
Cable Opening
0.354" ~ 0.402" (9.00mm ~ 10.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C