SA3LAC-P16PFH2-9200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
SA3LAC-P16PFH2-9200
DigiKey Part Number
1907-SA3LAC-P16PFH2-9200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA3LAC-P16PFH2-9200
Description
STRAIGHT PLUG, STY SA, SER L, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
3
Voltage Rating
48V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.315" ~ 0.362" (8.00mm ~ 9.20mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C