GK2LAC-P12NFG2-000L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
GK2LAC-P12NFG2-000L
DigiKey Part Number
1907-GK2LAC-P12NFG2-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK2LAC-P12NFG2-000L
Description
PANEL RECEPTACLE, STY GK, SER L,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Features
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
2
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
48V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C