GK0WAM-P12UM00-000L
DigiKey Part Number
1907-1681-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK0WAM-P12UM00-000L
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (10 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GK0WAM-P12UM00-000L Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black, Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
12 (10 + 2 Power)
Shielding
Shell Size - Insert
0
Current Rating (Amps)
1A, 5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
250VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C