171-015-113R011
171-015-113R011
171-015-113R011
DigiKey Part Number
5215ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-015-113R011
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C