UPA1C681MPD6TD
DigiKey Part Number
493-4894-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4894-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1C681MPD6TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPA1C681MPD6TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
63 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C