BZV55-C3V3,115
DigiKey Part Number
1727-4970-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4970-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4970-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-C3V3,115
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW LLDS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±5% Surface Mount LLDS; MiniMelf
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZV55-C3V3,115 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
LLDS; MiniMelf
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms