BUK7Y3R5-40E,115
DigiKey Part Number
1727-1804-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1804-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7Y3R5-40E,115
Description
MOSFET N-CH 40V 100A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK7Y3R5-40E,115 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49.4 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3583 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
167W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C