NHD-2.9-376960AF-ASXP
DigiKey Part Number
757-NHD-2.9-376960AF-ASXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.9-376960AF-ASXP
Description
2.9" BAR-TYPE IPS TFT WITH RGB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 24-Bit (RGB), SPI 2.9" (73.66mm) 960 x 376
EDA/CAD Models
NHD-2.9-376960AF-ASXP Models
Category
Viewing Area
27.91mm W x 69.28mm H
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
960 x 376
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB), SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ST7701SN
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
2.9" (73.66mm)