NHD-0.95-9664G
DigiKey Part Number
NHD-0.95-9664G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0.95-9664G
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 0.95"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transflective Red, Green, Blue (RGB) OLED Parallel, Serial 0.95" (24.13mm) 96 x 64
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-0.95-9664G Models
Category
Viewing Area
22.14mm W x 15.42mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Dot Pixels
96 x 64
Packaging
Tray
Interface
Parallel, Serial
Part Status
Active
Controller Type
SSD1331
Display Type
OLED
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transflective
Base Product Number
Diagonal Screen Size
0.95" (24.13mm)