DFE201612PD-2R2M=P2
DigiKey Part Number
490-18072-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18072-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18072-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE201612PD-2R2M=P2
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 172 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 172mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
DFE201612PD-2R2M=P2 Models
DC Resistance (DCR)
172mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.7A