DFE201612PD-1R0M=P2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DFE201612PD-1R0M=P2 |
Description | FIXED IND 1UH 2.2A 60 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 60mOhm Max 0806 (2016 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DFE201612PD-1R0M=P2 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 60mOhm Max |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 0806 (2016 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0806 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Current - Saturation (Isat) 2.7A | Base Product Number |