HFCW-6010+
DigiKey Part Number
3157-HFCW-6010+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-HFCW-6010+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-HFCW-6010+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFCW-6010+
Description
CER FILTER 6.01GHZ HIGH PASS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.01GHz (Cutoff) High Pass Ceramic Filter 13.6 GHz 50Ohm 0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFCW-6010+ Models
Category
Insertion Loss
1.4dB
Manufacturer
Mini-Circuits
Filter Type
High Pass
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Frequency
6.01GHz (Cutoff)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.024" (0.61mm)
Bandwidth
13.6 GHz