SST25VF040B-50-4I-SAF-T
DigiKey Part Number
SST25VF040B-50-4I-SAF-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
SST25VF040B-50-4I-SAF-TCT-ND - Cut Tape (CT)
SST25VF040B-50-4I-SAF-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25VF040B-50-4I-SAF-T
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 4Mbit SPI 50 MHz 8-SOIC
EDA/CAD Models
SST25VF040B-50-4I-SAF-T Models
Memory Organization
512K x 8
Clock Frequency
50 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)