PIC32CX1025SG41100T-E/E5X | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC32CX1025SG41100T-E/E5X |
Description | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 36 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M4F PIC® 32CX Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 256K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.63V |
Part Status Active | Data Converters A/D 28x12b; D/A 2x12b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type External, Internal |
Core Processor ARM® Cortex®-M4F | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Core Size 32-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 100MHz | Supplier Device Package 100-TQFP (14x14) |