PIC24FV08KM101-I/P
DigiKey Part Number
PIC24FV08KM101-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FV08KM101-I/P
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FV08KM101-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5V
Data Converters
A/D 16x10b/12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)