PIC24FJ64GU202-E/SS
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ64GU202-E/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ64GU202-E/SS
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 28-SSOP
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 9x12b SAR
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)