PIC24F04KA201-I/SS
DigiKey Part Number
PIC24F04KA201-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F04KA201-I/SS
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 4KB (1.375K x 24) FLASH 20-SSOP
EDA/CAD Models
PIC24F04KA201-I/SS Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 9x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)