PIC16F727-I/PT
DigiKey Part Number
PIC16F727-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F727-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC16F727-I/PT Models
RAM Size
368 x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 14x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz