PIC16F59-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F59-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F59-I/P
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F59-I/P Models
RAM Size
134 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Through Hole
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
40-PDIP
Speed
20MHz
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)