PIC16F15354T-E/ML
DigiKey Part Number
150-PIC16F15354T-E/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F15354T-E/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F15354T-E/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15354T-E/ML
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
EEPROM Size
224 x 8
Series
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 24x10b SAR; D/A 1x5b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz