PIC12F683T-I/MD
DigiKey Part Number
PIC12F683T-I/MDTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC12F683T-I/MDCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC12F683T-I/MDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F683T-I/MD
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-DFN (4x4)
EDA/CAD Models
PIC12F683T-I/MD Models
Mfr
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz