PIC12F609-I/MD
DigiKey Part Number
PIC12F609-I/MD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F609-I/MD
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN (4x4)
EDA/CAD Models
PIC12F609-I/MD Models
RAM Size
64 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
8-DFN (4x4)
Speed
20MHz