PIC12F510-E/MS
DigiKey Part Number
PIC12F510-E/MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F510-E/MS
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC12F510-E/MS Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
38 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
8MHz
Supplier Device Package
8-MSOP
Peripherals
POR, WDT
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)