MSCDC200H70AG
DigiKey Part Number
150-MSCDC200H70AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCDC200H70AG
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 700V 200A SP6
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 700 V Chassis Mount SP6
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 200 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 700 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Diode Type
Single Phase
Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package
SP6
Voltage - Peak Reverse (Max)
700 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
200 A