MSCDC100H170AG-(secondary)
MSCDC100H170AG
DigiKey Part Number
150-MSCDC100H170AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCDC100H170AG
Description
BRIDGE RECT 1P 1.7KV 100A SP6
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 1.7 kV Chassis Mount SP6
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 1700 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Diode Type
Single Phase
Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package
SP6
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.7 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
100 A