MIC5309-1.2YD6-TR
DigiKey Part Number
576-3002-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-3002-1-ND - Cut Tape (CT)
576-3002-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5309-1.2YD6-TR
Description
IC REG LIN 1.2V 300MA TSOT-23-6
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-6
EDA/CAD Models
MIC5309-1.2YD6-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
90dB ~ 70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA