MIC5232-3.3YML-TR
DigiKey Part Number
576-1830-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1830-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1830-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5232-3.3YML-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 10MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA 6-DFN (2x2)
EDA/CAD Models
MIC5232-3.3YML-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 10mA