BZV55C5V1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 16 331
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 23 565
Datasheet
Zener Diode 5.1 V ±6% Surface Mount DO-213AA
BZV55C5V1
DigiKey Part Number
BZV55C5V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C5V1
Description
DIODE ZENER 5.1V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±6%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V