AVR16EB20T-I/SS
DigiKey Part Number
150-AVR16EB20T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-AVR16EB20T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
150-AVR16EB20T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR16EB20T-I/SS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® EB Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVR16EB20T-I/SS Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, SMBus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)