AVR16EB20T-I/REB
DigiKey Part Number
150-AVR16EB20T-I/REBTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-AVR16EB20T-I/REBCT-ND - Cut Tape (CT)
150-AVR16EB20T-I/REBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR16EB20T-I/REB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® EB Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-VQFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVR16EB20T-I/REB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz