ATXMEGA32D4-MHR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATXMEGA32D4-MHR |
Description | IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44VQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATXMEGA32D4-MHR Models |
Series | EEPROM Size 1K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 4K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 12x12b |
Core Processor AVR | Oscillator Type Internal |
Core Size 8/16-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |