ATTINY10-TS8R
DigiKey Part Number
ATTINY10-TS8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATTINY10-TS8RCT-ND - Cut Tape (CT)
ATTINY10-TS8RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY10-TS8R
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1KB (512 x 16) FLASH SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATTINY10-TS8R Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
32 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
AVR
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
10MHz