C4A-06-235SLA-350-39P
DigiKey Part Number
1033-C4A-06-235SLA-350-39P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4A-06-235SLA-350-39P
Description
STRAIN GAUGE 350 OHM LINEAR 10PC
Detailed Description
Linear Strain Gauge ±3% 0.235" (5.97mm) 0.100" (2.54mm)
Category
Resistance Tolerance
±0.3%
Length - Active
0.235" (5.97mm)
Series
Length - Overall Pattern
0.301" (7.64mm)
Length - Overall
0.37" (9.4mm)
Width - Active
0.100" (2.54mm)
Width - Overall Pattern
0.100" (2.54mm)
Strain Range
±3%
Width - Overall
0.18" (4.6mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-60 ~ 180°F (-51 ~ 80°C)