UHP-1500-24
DigiKey Part Number
1866-UHP-1500-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-1500-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC
Size / Dimension
11.42" L x 5.51" W x 1.61" H (290.0mm x 140.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC
Current - Output 1
62.5 A