RQB40W12-110S54
RQB40W12-110S54
DigiKey Part Number
1866-RQB40W12-110S54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQB40W12-110S54
Description
DC DC CONVERTER 54V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 54V 741mA 14V - 160V Input
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, UKCA
Current - Output (Max)
741mA
Standard Number
Power (Watts)
40 W