NGE90U18-P1J
DigiKey Part Number
1866-NGE90U18-P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGE90U18-P1J
Description
+18V/5A; 16AWG/100CM
Detailed Description
18V 90 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
39" (1.00m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.44" L x 1.18" W x 3.37" H (62.0mm x 30.0mm x 85.5mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CB, cULus, cURus, FCC, PSE, TUV
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
90 W