NGE12I15-P1J
DigiKey Part Number
1866-NGE12I15-P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGE12I15-P1J
Description
+15V0.8A;20AWG/150CM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
46.65" (1.19m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.17" L x 1.89" W x 1.10" H (55.0mm x 48.0mm x 28.0mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cUL, cULus, cURus, EAC, PSE, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
800mA
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Power (Watts)
12 W