BCAS160808K601
DigiKey Part Number
5262-BCAS160808K601TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCAS160808K601CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCAS160808K601DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAS160808K601
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 200mA 800mOhm
Category
Current Rating (Max)
200mA
DC Resistance (DCR) (Max)
800mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz