BCAS160808H331
DigiKey Part Number
5262-BCAS160808H331TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCAS160808H331CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCAS160808H331DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAS160808H331
Description
FERRITE BEAD 330 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 50mA 1.2Ohm
Category
Current Rating (Max)
50mA
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
1.2Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
330 Ohms @ 100 MHz