SPHV36-01ETG-C
DigiKey Part Number
F6511TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6511CT-ND - Cut Tape (CT)
F6511DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPHV36-01ETG-C
Description
TVS DIODE 36VWM 65VC SOD882
Detailed Description
65V Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPHV36-01ETG-C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Capacitance @ Frequency
13pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
65V