SMCJ6.5CA-E
DigiKey Part Number
18-SMCJ6.5CA-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMCJ6.5CA-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMCJ6.5CA-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5CA-E
Description
TVS 1.5KW 6.5V 5%BI DO-214AB TR1
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 134A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
134A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V