SK055NRP
DigiKey Part Number
F11310TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11310CT-ND - Cut Tape (CT)
F11310DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK055NRP
Description
SCR 1KV 55A TO-263 (D2PAK)
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1 kV 55 A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
55 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Off State (Max)
30 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
550A, 650A
Voltage - Off State
1 kV
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
40 mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.8 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
35 A