DST5100S
DigiKey Part Number
F10089TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10089CT-ND - Cut Tape (CT)
F10089DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DST5100S
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277B
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount TO-277B
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
245pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
5A
Supplier Device Package
TO-277B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 5 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)