1812L260/16MR
DigiKey Part Number
F10827TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10827CT-ND - Cut Tape (CT)
F10827DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L260/16MR
Description
PTC RESET FUSE 16V 2.6A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2.6 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L260/16MR Models
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.186" L x 0.131" W (4.72mm x 3.33mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.6 A
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Trip (It)
5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A