1812L035/60MR
DigiKey Part Number
F8131TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8131CT-ND - Cut Tape (CT)
F8131DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L035/60MR
Description
PTC RESET FUSE 60V 350MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 350 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L035/60MR Models
Category
Current - Max
10 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Time to Trip
150 ms
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
400 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.7 Ohms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
60V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
700 mA
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)