0213.400MXEP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
0213.400MXEP
DigiKey Part Number
0213.400MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0213.400MXEP
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
1.36
Part Status
Active
Approval Agency
BSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.535 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V