PHG.1B.308.CYMD52
DigiKey Part Number
PHG.1B.308.CYMD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.1B.308.CYMD52
Description
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
EDA/CAD Models
PHG.1B.308.CYMD52 Models
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
308
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C